Księgowość

Zobacz nasze biuro rachunkowe

Działalność gospodarcza, czyli własna firma

Jest to zarobkowa forma aktywności podmiotów gospodarczych (firm) na rynku, prościej rzecz ujmując jest to legalny proces polegający na wytwarzaniu, projektowaniu, handlowaniu, świadczeniu usług mający na celu zarabianie pieniędzy.
W Polskim prawie istnieje tzw. swoboda działalności gospodarczej, czyli możemy założyć własną firmę i prowadzić działalność zarobkową, żeby nie było za łatwo swoboda działalności gospodarczej jest w pewnych przypadkach regulowana (działalność gospodarcza regulowana). Oznacza to że, musimy spełniać szczególne warunki aby prowadzić działalność gospodarczą polegającą na:

 • poszukiwaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
 • wytwarzaniu i obrotem materiałami wybuchowymi w tym bronią i amunicją,
 • wytwarzaniu i obrotem paliwami i energią,
 • świadczeniu usług detektywistycznych,
 • ochronie osób i mienia,
 • nadawaniu programów radiowych i telewizyjnych,
 • przewozów lotniczych,
 • prowadzenie kasyna i gier hazardowych,
 • kupno i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży,
 • organizacja profesjonalnego współzawodnictwa sportowego,
 • prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej,
 • prowadzenie stacji kontroli pojazdów.

Natomiast działalność nieregulowana to taka, która możemy prowadzić  według przepisów ogólnych, czyli taka, którą wybierze większość z Was. Działalność ta nie będzie wymagała specjalnych koncesji, zgód ani innych specjalnych pozwoleń.

Moja pierwsza firma – czyli jak założyć działalność gospodarczą ?

Tak było kiedyś.
Kiedyś kiedy wszystko było proste aby założyć działalność gospodarczą należało pójść do urzędu gminy (zgodnego z miejscem zameldowania), pobrać i wypełnić formularz tzw. wpis do rejestru, następnie udać się do ZUSu i także wypełnić odpowiedni wniosek, a następnie wybrać się do Urzędu Skarbowego i pobrać formularz do uzyskania NIPu oraz kolejny formularz,  w którym uzupełnialiśmy dane dotyczące wyboru płatnik lub nie-płatnik VATu. Ostatni krok to Urząd Statystyczny i wypełnienie formularza RG-1 z wyborem i opisem rodzaju działalności (PKD), który umożliwia nam otrzymanie numeru REGON. Po otrzymaniu z Urzędu skarbowego numeru NIP  szybko udawaliśmy się do ulubionego banku i otwieraliśmy konto bankowe dla firmy.

Tak jest dzisiaj.
Dzisiaj kiedy wszystko jest jeszcze prostsze, aby założyć działalność gospodarczą (osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą lub indywidualny przedsiębiorca) wchodzimy na stronę www.firma.gov.pl i wypełniamy formularz (CEIDG - Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Dokument, który wypełniamy jest jednocześnie wnioskiem łączącym (REGON, ZUS, NIP), czyli:

 • wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON)
 • zgłoszenie identyfikacyjne do Urzędu Skarbowego (NIP)
 • zgłoszeniem płatnika składek ubezpieczeniowych (ZUS)

Jeżeli powypełnianiu wniosku stwierdziliśmy, że nastąpiła pomyłka – mamy 7 dni na zmianę. Jeżeli chcemy prowadzić działalność ze wspólnikiem (spółka cywilna), każdy ze wspólników musi wypełnić formularz CEIDG.

W formularzu podajemy rodzaj wykonywanej działalności (PKD - Polska Klasyfikacja Działalności), nie obowiązuje żaden limit podawanych numerów PKD więc możemy wybrać wszystkie: od działalności artystycznej po budowę promów kosmicznych. Więcej informacji na temat klasyfikacji PKD można przeczytać na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
Niezmienny został numer NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) – każdy z nas go posiada i jeżeli zakładamy firmę (wyłączając z tego spółki) numer NIP zostaje numerem NIP firmy w momencie jej powstania, czyli nasz osobisty NIP jest teraz NIPem naszej osobistej firmy.

Pieczątka firmowa

W Polsce posiadanie pieczątki firmowej nie jest wymagane jednak nie mając pieczątki nie założymy konta w banku, nie odbierzmy korespondencji poleconej oraz wystawione przez nas faktury bez pieczątki mogą zostać uznane za nie oficjalne.

Co powinna zawierać pieczątka: pełna nazwa firmy (plus imię i nazwisko właściciela), adres siedziby firmy, telefon, NIP, REGON, dodatkowo możemy umieścić adres www lub e-mail.

Konto bankowe przy działalności gospodarczej

Nie istnieje wymóg posiadania konta bankowego (można używać prywatnego lub płacić gotówką), jednak podobnie jak w przypadku pieczątki firmowej konto musimy mieć. Po założeniu konta firmowego zgłaszamy je za pomocą formularza aktualizacyjnego (CEIDG-1) do Urzędu Skarbowego (US będzie nam przelewał np. nadpłacony podatek) oraz do ZUSu (formularz ZBA).

Księgowość przy prowadzeniu małej działalności gospodarczej

Bardzo ważnym elementem podczas zakładania firmy jest wybór biura rachunkowego. Dobre biuro rachunkowe zapewni komfort prowadzania działalności bez konieczności niepotrzebnego biegania po urzędach i załatwiania formalności. Odpowiednie biuro rachunkowe to także profesjonalne doradztwo, które pełni ważną rolę na początku prowadzenia działalności gospodarczej . Naprawdę dobre biuro posiada system wglądu on-line do wszystkich dokumentów, natomiast prawdziwa wygoda zaczyna się wtedy kiedy biuro rachunkowe udostępnia oprogramowanie umożliwiające wystawianie faktur i wgląd do wszystkich  dokumentów przez Internet (on-line).

Zakładanie działalności gospodarczej może okazać się nie tak trudne jakby się mogło wydawać, ale jeżeli nie chcesz poświęcać czasu na wypełnianie formularzy to zapraszamy – zrobimy to za Ciebie. Otrzymasz również uniwersalne oprogramowanie w cenie usługi z dodatkowym wsparciem i poradami.

Aktualności

Księgowość on-line

do 30 dokumentów księgowych

10,00 Zobacz szczegóły


Petra Sp. z o.o.

Pl. Matejki 20/2
65-056 Zielona Góra
tel +48 68 470 96 16

Google+

Projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki.

Regulamin śwadczenia usług za pomocą strony www.petra24.pl